Migruojantys paukščiai
Ketvirtasis pasaulio lietuvių menininkų susitikimas
Pirmadienis, 26 Liepa 2010 13:49

 

 „Migruojantys paukščiai 2010“ kalbės apie menininko socialinį vaidmenį visuomenėje

Liepos 25 dieną, Kaune, prasidėjo ketvirtosios pasaulio lietuvių menininkų kūrybos dirbtuvės „Migruojantys paukščiai“. Šiais metais šalia Kauno, Žeimių dvaro sodyboje, susirinkę menininkai išeiviai ir menininkai, gyvenantys Lietuvoje, diskutuos, nagrinės, koks yra menininko socialinis vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje, o projekto pabaigoje, Istorijos ryšių muziejuje, surengs spaudos konferenciją ir savo mintimis pasidalins su žiniasklaida ir miesto gyventojais.

            Šį kartą menininkai lietuviai, atvykę iš Egipto, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Olandijos, JAV, Norvegijos ir menininkai, gyvenantys Lietuvoje, susitiko diskutuoti ir aptarti, ką šiuolaikinėje visuomenėje reprezentuoja kūrėjai. Ko iš jų tikimasi ir kokia rolė apibrėžta menininkams „tautoje“? Kaip pasikeitė menininko vaidmens samprata pilietinėje visuomenėje? Taip pat kaip šios idėjos aktualizuojamos kalbant apie „išeivijos“ menininkus ir ar „išeivija“ vis dar tebetinkamas terminas?
Jau ketvirtus metus remiamos Užsienio reikalų ministerijos, kūrybinės dirbtuvės „Migruojantys paukščiai“ tokius išvykusius ir gyvenančius menininkus suburia vis kitame Lietuvos kampelyje. “Pirmasis projektas įvyko Ventės rage, antrasis – Birštone, pernai susitikome Vilniuje. Šiais metais pasirinkome Kauną, nes šis miestas bene daugiausiai “neteko” menininkų, kurie išvyko kurti ir gyventi į užsienį. Mūsų projektas tokiems žmonėms yra svarbus, jų ryšys su Lietuva yra neprarastas, imigravusiam menininkui tokio ryšio puoselėjimas yra labai reikalingas“, - teigia projekto idėjos autorė Jolanta Rimkutė.

           Šiais metais projekte dalyvauja tapytojai, muzikai, scenografai, grafinio dizaino, kostiumo dizaino specialistai. Projekto metu menininkai ne tik dirbs tarpusavyje, bet ir susitiks su visuomeninių organizacijų BĮ “Tarptautinio kultūros programų centro”, VŠĮ “Kultūros meniu”, VŠĮ “Visos mūzos” (Tarptautinio Kauno kino festivalis), Pasaulio lietuvių akademijos atstovais, su kuriais diskutuos, keisis idėjomis ir mintimis, o ateityje gal ir pavyks įgyvendinti bendrus projektus. 

          Pristatymas visuomenei ir spaudos konferencija. Diskusijų metu gimusios idėjos visuomenei bus pristatytos liepos 28 dieną, 14 valandą,  Istorijos ryšių muziejuje (Rotušės a. 19, Kaunas) . Į atvirą diskusiją bei projekto pristatymą kviečiami visi, kuriems įdomios svetur gyvenančių lietuvių mintys apie Lietuvą, jos visuomenę, emigraciją, sugrįžimus ir atradimus. Projekto organizatorė J. Rimkutė papasakos apie jau ketverius metus iš eilės vykstančią iniciatyvą sukviesti lietuvius menininkus iš užsienio ir iš Lietuvos bendrai kūrybinei veiklai, lydės per improvizuotą projekto kūrinių ir idėjų ekskursiją, supažindins su ketverių metų veiklos tikslais bei rezultatais.  

         14 val. spaudos atstovai kviečiami į spaudos konferenciją, kurios metu planuojama pristatyti šių metų projekto idėjas ir dalyvius bei apibendrinti „Migruojančių paukščių“ veiklą, pademonstruoti jau sukurtus kūrinius, 15 val. menininkai susitiks dikusijai su jau minėtomis visuomeninėmis organizacijomis.
   

*******************************************************************************************************************************************************************
Apie projektą “Migruojantys paukščiai”. “Migruojantys paukščiai“ – tai tarptautinis tęstinis projektas, skirtas suburti Lietuvos menininkus, gyvenančius ir užsienyje, ir Lietuvoje, bendrai kūrybinei veiklai. Projektas siekia užmegzti ir palaikyti ryšius tarp įvairių sričių kūrėjų, paskatinti projekto dalyvius kurti bendrus projektus, diskutuoti apie socialines problemas bei asmenines patirtis, susijusias su migracijos tema.

Pirmą kartą „Migruojantys paukščiai“ įvyko 2007 metais Ventės Rage, Lietuvoje. Kūrybinio susitikimo metu sukurtas unikalus dokumentis filmas, fiksuojantis migruojančio menininko tapatybės kitimą (režisierius ir operatorius Audrius Mickevičius, montuotojas Augustinas Balaišis). Savaitę trukusi kūrybinė laboratorija jauniems menininkams suteikė galimybę ne tik susipažinti bei užmegzti dialogą su po pasaulį pasklidusiais ir Lietuvoje likusiais aktyviai besireiškiančiais kūrėjais, išanalizuoti jų migracinę patirtį ir jos įtaką lietuviškai menininko tapatybei. Taip pat plenero metu buvo subrandinti bendri projektai, visuomenei pristatyti Klaipėdos parodų rūmuose („Migruojančių paukščių“ paroda 2008 metų vasario mėn.), Berlyne vykusios tarptautinės parodos ir konferencijos „Migruojanti realybė“ metu (2008 metų balandžio mėn., Galerie der Künste), taip pat specialiai surengtame “Migruojančių paukščių” pristatyme Briuselyje (Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje, 2008 metų vasario mėn.).

Antrasis „Migruojančių paukščių“ susitikimas įvyko Birštone 2008 metais. Į antrąsias kūrybos dirbtuves atvyko lietuviai iš JAV, Norvegijos, Italijos, Belgijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos. Kartu su Lietuvoje gyvenančiais menininkais buvo kuriamos bendrų projektų idėjos, diskutuota apie tautinės tapatybės išlaikymo problemiškumą gyvenant užsienyje, pabrėžta asmeninė migracijos, kaip intelektualaus praturtėjimo, patirtis. Projekto metu gimusios idėjos pristatytos Birštono visuomenei bei svečiams Birštono kultūros bei parapijos namuose, parkuose, kitose viešose vietose sulaukė didelio susidomėjimo ir miestiečių palaikymo. Antrasis „Migruojančių paukščių“ projektas taip pat pristatytas Norvegijoje (Lietuvos Respublikos ambasadoje 2008 metų, spalio mėn.), Danijoje (lietuvių bendruomenės renginyje “Man rūpi Lietuva”, 2009 metų, kovo mėn.).

        Trečiasis susibūrimas įvyko Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre. Projekto metu menininkai išeiviai diskutavo dialogo tema ir ieškojo sąlyčio ne tik su menininkais, gyvenančiais Lietuvoje, bet ir susitiko su valstybinėmis institucijomis bei įvairiomis visuomeninėmis organizacijomis.

Daugiau informacijos apie projekto dalyvius ir jų mintis galima rasti interneto svetainėje www.migruojantyspauksciai.lt .

Projekto organizatorius – VšĮ “LT identity”. Pagrindinis projekto rėmėjas – Užsienio reikalų ministerija. Rėmėjai – Kauno miesto savivaldybė, Istorijos Ryšių muziejus, Kauno Turizmo informacijos centras, restoranas “Bernelių užeiga”. Partneriai – Všį “Išeivijos idėjų centras”.

Kontaktiniai asmenys:
Jolita Vitkauskaitė mob.: +370 672 29948, el. p.: jolita(0)lt-identity.com

 

Visos teisės saugomos © 2017 Migruojantys paukščiai.