Migruojantys paukščiai
Baigėsi ketvirtosios pasaulio lietuvių menininkų kūrybos dirbtuvės „Migruojantys paukščiai 2010“
Trečiadienis, 28 Liepa 2010 13:21

Migruojantys paukščiai 2010Pasaulio lietuvių menininkų kūrybos dirbtuvės “Migruojantys paukščiai” lietuvius menininkus, gyvenančius užsienyje, į gimtąjį kraštą sukvietė jau ketvirtą kartą. Pasirinkdami vis kitą geografinę vietą, šį kartą, liepos 25 - 29 dienomis, susibūrė Kaune, kur dirbo Žeimių dvaro sodyboje, o paskutinę projekto dieną sukvietė į Istorijos ryšių muziejų pabendrauti su spaudos atstovais bei visuomeninėmis organizacijomis.

Ką šiuolaikinėje visuomenėje reprezentuoja kūrėjai? Ko iš jų tikimasi ir kokia rolė apibrėžta menininkams „tautoje“? Kaip pasikeitė menininko vaidmens samprata pilietinėje visuomenėje? Taip pat kaip šios idėjos aktualizuojamos kalbant apie „išeivijos“ menininkus ir ar „išeivija“ vis dar tebetinkamas terminas? Šiomis temomis šiais metais kalbėjo į kūrybines dirbtuves atvykę lietuviai menininkai iš Egipto, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, Olandijos, JAV, Norvegijos ir gyvenantys Lietuvoje, diskutavo ir dalinosi bendra patirtimi, informacija.

Kūrybinių dirtuvių „Migruojantys pauskščiai“ tikslas – kartą metuose suburti emigravusius menininkus lietuvius ir gyvenančius Lietuvoje  kūrybiniam dialogui, analizuojančiam įvairius socialinius ir kultūrinius Lietuvos reiškinius.

Šiais metais projekte dalyvaujančius tapytojus, muzikus, scenografus, grafinio dizaino, kostiumo dizaino specialistus projekto idėjos autorė Jolanta Rimkutė subūrė Kaune, sąmoningai šį miestą vadinanti labiausiai “nukentėjusiu” ir praradusiu menininkų, kurie išvyko dirbti į užsienį.

Projekto dalyviai buvo susitikę su filosofu, Lietuvos visuomenės ir kultūros gyvenimo kritiku Andriumi Bielskiu ir kalbėjo tema “Kūrybingumas, politinis aktyvizmas, filosofija kaip revoliucija”, diskutavo su teisininkėmis Rėda Pilipaite ir Jurgita Gradauskaitė tema “Autorių teisės, dalijimasis kūryba ir kūrybinės bendruomenės” (Creative Commons). Projekto pabaigoje dalyvius aplankė ir su jais diskutavo LR Kultūros Ministerijos viceministras Deividas Staponkus.

Menininkai savo diskusijų išvadas pristatė žiniasklaidai ir visuomenei surengtoje spaudos konferencijoje Istorijos ryšių muziejuje (liepos 28 dieną, 14 val). Jos metu J. Rimkutė papasakojo apie jau ketverius metus iš eilės vykstančią iniciatyvą sukviesti lietuvius menininkus iš užsienio ir iš Lietuvos bendrai kūrybinei veiklai, supažindindino su ketverių metų veiklos tikslais bei rezultatais. (daugiau info www.migruojantyspauksciai.lt )

Po konferencijos menininkai turėjo galimybę susipažinti su visuomeninėmis organizacijomis, veikiančiomis ne tik Kaune, bet ir Vilniuje. Save pristatė BĮ “Tarptautinio kultūros programų centro”, VŠĮ “Kultūros meniu”, VŠĮ “Visos mūzos” (Tarptautinio Kauno kino festivalis), Pasaulio lietuvių akademijos, Všį “Išeivijos idėjų centro” atstovai.

Projekto organizatorius – VšĮ “LT identity”. Pagrindinis projekto rėmėjas – Užsienio reikalų ministerija. Rėmėjai – Istorijos Ryšių muziejus, Kauno Turizmo informacijos centras, restoranas “Bernelių užeiga”.

Kontaktiniai asmenys:
Jolita Vitkauskaitė mob.: +370 672 29948, el. p.: jolita(0)lt-identity.com


************************************************************************************************
Apie projektą “Migruojantys paukščiai”. “Migruojantys paukščiai“ – tai tarptautinis tęstinis projektas, skirtas suburti Lietuvos menininkus, gyvenančius ir užsienyje, ir Lietuvoje, bendrai kūrybinei veiklai. Projektas siekia užmegzti ir palaikyti ryšius tarp įvairių sričių kūrėjų, paskatinti projekto dalyvius kurti bendrus projektus, diskutuoti apie socialines problemas bei asmenines patirtis, susijusias su migracijos tema.

Pirmą kartą „Migruojantys paukščiai“ įvyko 2007 metais Ventės Rage, Lietuvoje. Kūrybinio susitikimo metu sukurtas unikalus dokumentis filmas, fiksuojantis migruojančio menininko tapatybės kitimą (režisierius ir operatorius Audrius Mickevičius, montuotojas Augustinas Balaišis). Savaitę trukusi kūrybinė laboratorija jauniems menininkams suteikė galimybę ne tik susipažinti bei užmegzti dialogą su po pasaulį pasklidusiais ir Lietuvoje likusiais aktyviai besireiškiančiais kūrėjais, išanalizuoti jų migracinę patirtį ir jos įtaką lietuviškai menininko tapatybei. Taip pat plenero metu buvo subrandinti bendri projektai, visuomenei pristatyti Klaipėdos parodų rūmuose („Migruojančių paukščių“ paroda 2008 metų vasario mėn.), Berlyne vykusios tarptautinės parodos ir konferencijos „Migruojanti realybė“ metu (2008 metų balandžio mėn., Galerie der Künste), taip pat specialiai surengtame “Migruojančių paukščių” pristatyme Briuselyje (Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje, 2008 metų vasario mėn.).

Antrasis „Migruojančių paukščių“ susitikimas įvyko Birštone 2008 metais. Į antrąsias kūrybos dirbtuves atvyko lietuviai iš JAV, Norvegijos, Italijos, Belgijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos. Kartu su Lietuvoje gyvenančiais menininkais buvo kuriamos bendrų projektų idėjos, diskutuota apie tautinės tapatybės išlaikymo problemiškumą gyvenant užsienyje, pabrėžta asmeninė migracijos, kaip intelektualaus praturtėjimo, patirtis. Projekto metu gimusios idėjos pristatytos Birštono visuomenei bei svečiams Birštono kultūros bei parapijos namuose, parkuose, kitose viešose vietose sulaukė didelio susidomėjimo ir miestiečių palaikymo. Antrasis „Migruojančių paukščių“ projektas taip pat pristatytas Norvegijoje (Lietuvos Respublikos ambasadoje 2008 metų, spalio mėn.), Danijoje (lietuvių bendruomenės renginyje “Man rūpi Lietuva”, 2009 metų, kovo mėn.).

        Trečiasis susibūrimas įvyko Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre. Projekto metu menininkai išeiviai diskutavo dialogo tema ir ieškojo sąlyčio ne tik su menininkais, gyvenančiais Lietuvoje, bet ir susitiko su valstybinėmis institucijomis bei įvairiomis visuomeninėmis organizacijomis.

Daugiau informacijos apie projekto dalyvius ir jų mintis galima rasti interneto svetainėje www.migruojantyspauksciai.lt .

 

Visos teisės saugomos © 2017 Migruojantys paukščiai.